Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer: Konut sahipliği oranı hızla düşüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer, “Ülkemizde ev sahipliği oranı her yıl ciddi oranda düşerken, kiracı oranı da her yıl artıyor.” o kelimesini kullandı.

Dinçer, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’deki konut sorununa dikkat çekti.

Herkesin evi var söyleminin sadece bir algıdan ibaret olduğunu belirten Dinçer, Türkiye’de ev sahipliği oranının son 10 yılda yüzde 64’ten yüzde 57’ye düştüğünü savundu.

Dinçer, “2014 yılında konut sahibi olma oranı yüzde 65’in üzerine çıktı ama son yıllarda bu oran ciddi bir düşüş trendine girdi. Böyle devam ederse birkaç yıl içinde yüzde 50’nin altına iner.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin konut sahibi olma oranında Avrupa Birliği ülkeleri ile karşılaştırıldığında son sırada yer aldığını ifade eden Dinçer, şöyle konuştu:

“Ülkemizde ev sahibi olma oranı her yıl dramatik bir şekilde düşerken, kiracı oranı da her yıl artıyor. Eurostat verilerine göre komşularımız Yunanistan yüzde 74, Bulgaristan yüzde 85, ekonomik zorluklarla boğuşan İtalya, yüzde 85’i Bulgaristan’da. Yüzde 73, İspanya yüzde 75, Romanya yüzde 95, Polonya yüzde 95. “Ev sahibi olma oranı yüzde 87, Macaristan’da ise yüzde 92. Diğer ülkelerdeki koşullar bir yana, Türkiye’de hemen hemen herkes kiracılığı bırakıp ev sahibi olmak için çabalarken, günümüzde ulaşılması en zor ihtiyaç ne yazık ki barınmadır. Bu ayıp AKP hükümetinindir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu